سایت دانلود پایان نامه های رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شرکت های  تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

تأمین مالی کوتاه‌مدت[1]

سه منبع اصلی تأمین مالی کوتاه‌مدت به ترتیب اهمیت عبارت‌اند از: اعتبار تجاری، وام بانکی و اسناد تجاری. اعتبار تجاری و اسناد تجاری اعتبارات تضمین نشده‌اند، در حالی که وام بانکی می‌تواند تضمین شده نیز باشد. وام تضمین شده، وامی می باشد که پیش روی دریافت آن، وام‌گیرنده یک دارایی را نزد وام‌دهنده به وثیقه می‌گذارد. مثلاً هنگامی که برای خرید اتومبیل یا واحد مسکونی از وام بانکی بهره گیری می‌کنیم، این دو دارایی خود وثیقه‌ی وام دریافتی می شوند(تقوی، 1386).

اصولاً بخش عمده‌ای از تأمین مالی شرکت‌ها، از منابع مالی کوتاه‌مدت می باشد. منابعی که بایستی طی مدت یک سال یا کمتر باز پرداخت شوند، تأمین مالی کوتاه‌مدت نامیده می شوند که دارای ویژگی‌های با اهمیتی می‌باشند که در ادامه تشریح می شوند(هامپتون و دیگران[2]، 1389).

اهم ویژگی‌های سیاست مالی کوتاه‌مدت:

  • هزینه‌ی وجوه: تأمین مالی کوتاه‌مدت می‌تواند با هزینه‌ی مالی بیشتر یا کمتر نسبت به سایر منابع تأمین مالی در ساختار سرمایه‌ی شرکت وجود داشته باشد بعضی از انواع تأمین مالی کوتاه‌مدت، گران‌تر و پر هزینه­تر از تأمین مالی میان‌مدت و بلندمدت می‌باشند. از طرف دیگر بعضی از منابع تأمین مالی کوتاه‌مدت، وجوهی را تأمین می کند که هیچ هزینه‌ای برای شرکت در برندارد. حساب‌های پرداختنی (بستانکاران) و تعهدات معوق با شرایط خاص نیز در این گروه قرار دارند.
  • قابلیت تمدید بدهی‌های کوتاه‌مدت: این حالت زمانی رخ می‌دهد که بدهی‌های کوتاه‌مدت به گونه مداوم از دوره‌ای به دوره‌ای دیگر، تمدید شوند. اگرچه طبق تعریف اولیه، تأمین مالی کوتاه‌مدت بایستی در مدت زمان کمتر از یک سال بازپرداخت گردد، اما بعضی از منابع مالی، وجوهی را تأمین می‌کنند که در شرایط خاص به گونه مداوم تمدید می شوند. به گونه مثال، این وجوه ممکن می باشد با ثابت ماندن حساب‌های پرداختنی قابل تمدید باشد، زیرا پیش روی تأدیه‌ی بعضی حساب‌های پرداختنی، بعضی دیگر از این نوع حساب‌ها ایجاد و جایگزین می شوند.
  • تسویه بدهی‌های کوتاه‌مدت: تسویه‌ی بدهی‌ها هنگامی رخ می‌دهد که بانک‌های تجاری یا سایر وام‌دهندگان از شرکت می‌خواهند که بدهی کوتاه‌مدت خود را بازپرداخت کند. همان گونه که بعضی از منابع تمدید می شوند، بعضی نیز بایستی در یک لحظه از سال تسویه شوند (مانده‌ی آنها صفر شوند). اغلب تسویه‌ی به موقع بدهی‌های کوتاه‌مدت بانکی، جهت حفظ اعتبار بانکی لازم است، زیرا که تأمین مالی کوتاه‌مدت تنها جهت رفع نیازهای دوره‌ای یا کوتاه‌مدت واحد تجاری می‌باشد و عدم تسویه به موقع بدهی‌های کوتاه‌مدت به اعتبار شرکت لطمه وارد می‌نماید.

[1] Short term finance

[2] Hampton & others

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف اصلی پژوهش مطالعه ارتباط بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شرکت های  تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران می­باشد.

اهداف فرعی:

  1. تعیین ارتباط بین ساختار سرمایه با متغیر خالص بدهیها در شرکتهای مرحله رشد ، بلوغ ، افول و مقایسه اندازه شدت این ارتباط در هر سه مرحله.
  2. تعیین ارتباط بین ساختار سرمایه با متغیر سهام چاپ گردیده در شرکتهای مرحله رشد ، بلوغ ، افول و مقایسه اندازه شدت این ارتباط در هر سه مرحله.
  3. تعیین ارتباط بین ساختار سرمایه با متغیر سود انباشته در شرکتهای مرحله رشد ، بلوغ ، افول و مقایسه اندازه شدت این ارتباط در هر سه مرحله.
  4. 5-1) سؤال اصلی پژوهش :

آیا بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شرکت های  تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران ارتباط هست؟

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه ارتباط بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شرکت های  تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد