شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 سایت دانلود پایان نامه های رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شرکت های  تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

) معایب انتشار سهام عادی به عنوان منبع تأمین مالی

1- هزینه‌ی خاص سرمایه‌ی متعلق به سهام عادی، در مقایسه با سایر ابزارهای تأمین مالی، بیشتر می باشد. این به آن معنی می باشد که سهام عادی، یک منبع گران قیمت تأمین مالی می باشد و باعث افزایش هزینه‌ی سرمایه شرکت می گردد؛ لذا بهتر می باشد شرکت‌هایی از این منبع بهره گیری کنند که دارای فرصت‌های سرمایه‌گذاری بسیار سودآور باشند.

2-سود سهام عادی پس از کسر مالیات پرداخت می گردد، در حالی که بهره‌ی اوراق قرضه یک هزینه‌ی قابل قبول مالیاتی می باشد؛ پس پرداخت سود سهام باعث صرفه‌جویی مالیاتی برای شرکت نمی‌گردد.

  • شاید شرایط مندرج در اوراق قرضه شرکت به گونه‌ای باشد که اندازه پرداخت سود سهام عادی را محدود کرده باشد. وجود این نوع قید و بندها باعث خواهد گردید که انتشار سهام عادی با مشکلاتی مواجه گردد. این قید و بندها می‌تواند دست‌کم هزینه‌ی سرمایه‌ی متعلق به سهام عادی را افزایش دهند.
  • اگر شرکتی که سهامش در دست افراد محدودی می باشد (سهام خاص) بخواهد سهام جدیدی منتشر کند، در مسئله‌ی مالکیت و کنترل شرکت معضلات نسبتاً زیادی به وجود خواهدآمد. در چنین شرایطی، سهامداران که تقریباً همه از مدیران شرکت هستند، ممکن می باشد وجوه لازم را جهت مشارکت در افزایش سرمایه نداشته باشند و در این صورت، درصد مالکیت آن‌ها در شرکت کاهش خواهدیافت.
  • انتشار سهام عادی جدید باعث خواهد گردید که موقتاً سود هر سهم کاهش یابد. کاهش سود هر سهم بر قیمت سهام آن سال آثار منفی خواهد داشت(پی. نوو، 1389).

 

3-3-2-2) سایر جنبه‌های تأمین مالی از طریق حقوق صاحبان سهام

سهام عادی را بایستی از دیدگاه اجتماعی نیز مورد توجه قرارداد. سهام عادی شکل مطلوب تأمین مالی می باشد، زیرا باعث می گردد شرکت‌های تجاری، به عنوان بخش بزرگ اقتصاد، در برابر کاهش آتی فروش و عواید، کمتر آسیب‌پذیر باشند. اگر فروش و عواید کاهش یابد تأمین مالی از طریق سهام عادی متضمن هزینه‌ی ثابتی نخواهد بود (هزینه‌هایی که ممکن می باشد شرکت را به سازماندهی مجدد یا ورشکستگی وادارد).

اما، جنبه‌ی دیگر سهام عادی ممکن می باشد از نظر اجتماعی کمتر مطلوب باشد. در دوران رکود، قیمت‌های سهام عادی سقوط می کند، و در نتیجه، هزینه‌ی سرمایه‌ی صاحبان افزایش می‌یابد. افزایش هزینه‌ی سرمایه‌ی صاحبان، کل هزینه‌ی سرمایه را بالا می‌برد و در نتیجه، سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد. کاهش سرمایه‌گذاری، رکود را بد‌تر می کند. اما، در حالت رونق اقتصادی، قیمت سهام بالا می‌رود. با بالا رفتن قیمت سهام هزینه‌ی سرمایه کاهش می‌یابد. در نتیجه سرمایه‌گذاری شتاب می‌گیرد و ممکن می باشد به رونق تورمی فزاینده اضافه می گردد. به گونه اختصار، با در نظر داشتن تأثیر آن بر هزینه‌ی سرمایه، تأمین مالی از طریق سهام عادی ممکن می باشد نوسانات دوره‌ای را تشدید کند.

اینکه چگونه نیروهای متضاد یاد شده با هم تلفیق می شوند تا برآیند آنها پدید آید، نامعلوم می باشد، اما نویسندگان این سطور عقیده دارند که تأمین مالی از طریق سهام، بیشتر به تثبیت اقتصادی منجر می گردد(وستون و دیگران[1]، 1386، 286).

[1] Weston

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف اصلی پژوهش مطالعه ارتباط بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شرکت های  تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران می­باشد.

اهداف فرعی:

  1. تعیین ارتباط بین ساختار سرمایه با متغیر خالص بدهیها در شرکتهای مرحله رشد ، بلوغ ، افول و مقایسه اندازه شدت این ارتباط در هر سه مرحله.
  2. تعیین ارتباط بین ساختار سرمایه با متغیر سهام چاپ گردیده در شرکتهای مرحله رشد ، بلوغ ، افول و مقایسه اندازه شدت این ارتباط در هر سه مرحله.
  3. تعیین ارتباط بین ساختار سرمایه با متغیر سود انباشته در شرکتهای مرحله رشد ، بلوغ ، افول و مقایسه اندازه شدت این ارتباط در هر سه مرحله.
  4. 5-1) سؤال اصلی پژوهش :

آیا بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شرکت های  تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران ارتباط هست؟

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه ارتباط بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شرکت های  تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد