سایت دانلود پایان نامه های رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شرکت های  تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

تأمین مالی از طریق انتشار سهام عادی

شرکت‌های بزرگ صنعتی، بین سال‌های 1986-1984، در مجموع 100 میلیارد دلار سهام عادی جدید منتشر کرده‌اند. در طی همین دوره،300  میلیارد دلار از سهام عادی بازخرید و از دور خارج گردید، زیرا بسیاری از شرکت‌ها در هم ادغام شدند یا اینکه تعداد زیادی از سهام شرکت‌ها بازخرید گردید(جاین و خان[1]، 2006).

سهام عادی (از دیدگاه تأمین مالی) دارای نقاط ضعف و قوت بسیار زیادی می باشد. نقاط قوت این سهام، از نظر تأمین مالی، به مراتب بیش از نقاط ضعف آنها می باشد. در عین حال، در هر مورد بایستی با در نظر داشتن شرایط موجود قضاوت نمود.

 

1-2-3-2-2) محاسن انتشار سهام عادی به عنوان منبع تأمین مالی

  • سهام عادی هیچ‌گاه به سررسید نمی‌رسند. این نوع سهام یکی از منابع همیشگی تأمین مالی به حساب می‌آیند. اگر شرکت بخواهد می‌تواند تعدادی از سهام عادی خود را بازخرید کند و آنها را از دور خارج کند(طبق قانون تجارت ایران این اقدام مجاز نیست).
  • از آنجا که سود سهام عادی اندازه مشخص و ثابتی نیست، انتشار و فروش سهام جدید باعث خواهد گردید که انعطاف‌پذیری مدیریت شرکت از لحاظ تأمین سرمایه در آینده بیشتر گردد. یکی از استراتژی‌های متداول این می باشد که شرکت برای تهیه‌ی سرمایه به مقصود بازپرداخت بدهی‌های کوتاه‌مدت خود، سهام عادی جدید منتشر می‌کنند. استراتژی دیگر این می باشد که شرکت‌ها از طریق سهام عادی درصدد برمی‌آیند تا نسبت بدهی‌ها به حقوق صاحبان سهام شرکت را پایین آورند و سپس با بهره گیری از مزیت حاصل، اقدام به انتشار اوراق قرضه کنند.
  • شرکت الزام قانونی به پرداخت سود به سهامداران عادی خود ندارد، لذا انتشار سهام عادی ریسک  ورشکستگی و ریسک مالی شرکت را افزایش نمی‌دهد.
  • می‌توان به سرعت و بدون تحمل هزینه‌ی زیاد سهام عادی را منتشر و به بازار عرضه نمود. این کار از طریق اعطای گواهی حق تقدم خرید به سهامداران موجود و بهره گیری از خدمات مؤسسات تأمین سرمایه که موظف به خرید سهام عادی که پذیره‌نویسی نشده­اند صورت می‌گیرد. اگر قیمت پذیره‌نویسی کمتر از قیمت جاری بازار سهام باشد، سهامداران از خرید سهام جدید استقبال خواهند نمود.

برای اکثر شرکت‌ها، وضع به گونه‌ای می باشد که با انتشار و عرضه‌ی سهام عادی جدید، در مالکیت و کنترل شرکت تغییری صورت نمی‌گیرد. سهامداران کنونی شرکت می‌توانند با بهره گیری از حق تقدم خرید، درصد مالکیت خود را حفظ کنند یا با مراجعه به بازار، سهام عادی بیشتری بخرند(پی. نوو، 1389)

[1] Jain & Khan

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف اصلی پژوهش مطالعه ارتباط بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شرکت های  تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران می­باشد.

اهداف فرعی:

  1. تعیین ارتباط بین ساختار سرمایه با متغیر خالص بدهیها در شرکتهای مرحله رشد ، بلوغ ، افول و مقایسه اندازه شدت این ارتباط در هر سه مرحله.
  2. تعیین ارتباط بین ساختار سرمایه با متغیر سهام چاپ گردیده در شرکتهای مرحله رشد ، بلوغ ، افول و مقایسه اندازه شدت این ارتباط در هر سه مرحله.
  3. تعیین ارتباط بین ساختار سرمایه با متغیر سود انباشته در شرکتهای مرحله رشد ، بلوغ ، افول و مقایسه اندازه شدت این ارتباط در هر سه مرحله.
  4. 5-1) سؤال اصلی پژوهش :
  5. شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

آیا بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شرکت های  تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران ارتباط هست؟

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه ارتباط بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شرکت های  تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد