سایت دانلود پایان نامه های رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه ارتباط بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شرکت های  تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

قسمتی از متن پایان نامه :

تأمین مالی میان‌مدت[1]

بدهی‌های میان‌مدت به بدهی‌های با سررسید بیش از یک سال و کمتر از 7 تا 10 سال اطلاق می گردد. پس، بدهی‌هایی که سررسید آنها کمتر از یک‌سال باشد، تحت عنوان بدهی‌های کوتاه‌مدت و بدهی‌های با سررسید بیش از 7 تا 10 سال تحت عنوان بدهی‌های بلند‌مدت طبقه‌بندی می شوند. بعضی از حسابداران و تحلیل‌گران مالی تفاوتی بین بدهی‌های میان‌مدت و بلند‌مدت قائل نیستند. آنها فقط دو نوع بدهی را مدنظر قرار می دهند: 1- بدهی‌های کوتاه‌مدت با سررسید کمتر از یک‌سال، 2- بدهی‌های بلند‌مدت با سررسید بیش از یک سال. هنگامی که بدهی‌های بلند‌مدت در یک گروه جداگانه، شناسایی می شوند، غالباً سه نوع از این بدهی‌ها عمومیت پیدا می ‌کند :

  • قرارداد اعتباری چرخشی: این قرارداد یک حد اعتباری تضمین شده می باشد که به موجب آن، بانک توافق می کند بر اساس تقاضای مشتری در دوره های آتی (معمولاً 2 یا 3 ساله)، وام پرداخت کند.
  • وام مدت‌دار: وامی می باشد که از یک بانک، مؤسسه‌ی مالی و اعتباری، شرکت بیمه یا سایر مؤسسات تأمین مالی برای یک دوره‌ی زمانی یک تا هفت ساله اخذ می گردد.
  • اجاره بلندمدت: قراردادی می باشد که به موجب آن اجازه داده می گردد که از یک دارایی بدون وجود مالکیت آن بهره گیری گردد. به موجب اجاره، مالک یا مؤجر توافق می کند که مجوز بهره گیری از دارایی بلندمدت را در ازای پرداخت اجاره‌بها برای یک دوره‌ی زمانی در اختیار مؤجر قرار دهد(هامپتون و دیگران ، 1389).

بانک‌های تجاری عمده‌ترین تأمین کنندگان وام‌های میان‌مدت برای شرکت‌ها هستند. این وام‌ها حداکثر تا زمانی برابر 7 سال و در بعضی موارد با سررسید بیشتر، پرداخت می شوند. بعضی از ویژگی‌های وام‌های بانکی تجاری عبارتند از:

  • وثیقه[2]: یک بانک تجاری عموماً برای تضمین وام مدت‌دار، درخواست وثیقه می کند.
  • ایجاد انبارهای عمومی: معمولاً یک دارایی ثابت نظیر کامیون، کشتی یا بخشی از ماشین‌آلات به عنوان وثیقه در رهن قرار خواهدگرفت.
  • مشارکت[3]: بانک‌های تجاری در پرداخت وام به هر مشتری از نظر مبلغ وام، از لحاظ قانونی محدودیت دارند. برای پرداخت یک وام، ممکن می باشد گروهی از بانک‌ها اقدام به پرداخت وام کنند، به نحوی‌که هر یک از بانک‌ها بخشی از وام را به وام‌گیرنده پرداخت می‌کنند. همکاری گروهی از وام‌دهندگان به مقصود توزیع ریسک یک وام بزرگ خاص را مشارکت می‌نامند.

گروهی از شرکت‌های بیمه‌ی عمر نیز، وام‌های بلند‌مدت را به شرکت‌های تجاری پرداخت می‌کنند. بانک‌های تجاری به شرکت‌هایی به اندازه‌های مختلف و ریسک‌های تجاری متفاوت وام‌های متفاوت اعطا می‌کنند. از آنجایی که شرکت‌های بیمه، فعالیت وام‌دهی خود را بر روی وام‌هایی با ریسک کم برای شرکت‌های بزرگ و بسیار قدرتمند متمرکز می‌کنند. به همین دلیل وام‌های پیشنهادی آنها بسیار بزرگتر و با سررسید طولانی‌تر از وام‌هایی می باشد که توسط بانک‌های تجاری در اختیار شرکت‌ها قرار می‌گیرد و در بسیاری از موارد حتی بدون رهن و وثیقه نیز، وام پرداخت می‌نمایند. مزیت اصلی و عمده‌ی وام‌های مدت‌دار شرکت‌های بیمه، مدت زمان بیشتر و مبلغ سنگین‌تر آنها در مقایسه با تأمین مالی بانک‌های تجاری می باشد. عیب عمده‌ی این وام‌ها نیز این می باشد که نرخ بهره‌ی آنها نسبتاً بالاتر می باشد؛ دیگر اینکه، فقط شرکت‌های بسیار معتبر می‌توانند از شرکت‌های بیمه وام دریافت کنند.

یکی دیگر از منابع کوچک تأمین مالی میان‌مدت، وجوه نزد صندوق‌های بازنشستگی کارمندی می باشد که به عنوان وام‌های تضمین‌شده در وجه شرکت‌ها پرداخت می گردد. این وام‌ها اغلب با رهن اموال تضمین می شوند و دارای مدت و وضعیتی مشابه وام‌های شرکت‌های بیمه‌ی عمر هستند(هامپتون و دیگران، 1389، 90-91).

[1] Intermediate term finance

[2] Collateral

[3] Participating

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف اصلی پژوهش مطالعه ارتباط بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شرکت های  تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران می­باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

اهداف فرعی:

  1. تعیین ارتباط بین ساختار سرمایه با متغیر خالص بدهیها در شرکتهای مرحله رشد ، بلوغ ، افول و مقایسه اندازه شدت این ارتباط در هر سه مرحله.
  2. تعیین ارتباط بین ساختار سرمایه با متغیر سهام چاپ گردیده در شرکتهای مرحله رشد ، بلوغ ، افول و مقایسه اندازه شدت این ارتباط در هر سه مرحله.
  3. تعیین ارتباط بین ساختار سرمایه با متغیر سود انباشته در شرکتهای مرحله رشد ، بلوغ ، افول و مقایسه اندازه شدت این ارتباط در هر سه مرحله.
  4. 5-1) سؤال اصلی پژوهش :

آیا بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شرکت های  تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران ارتباط هست؟

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه ارتباط بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شرکت های  تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران  با فرمت ورد